School: Granton School Notes (19 Sep 1913)






----Source: Granton News (Granton, Clark County, Wis.) 09/19/1913


We thought you might be interested in knowing about the number in each grade at this time.  Of course you will remember some of the pupils were passed on condition, and that means about a month’s trial to prove worthy.


11th Grade - Fern Williams, Ralph Marsh, Ethan Peterson, two others to come a little later.


10th Grade - Anita Schoengarth, Birdine Kihn, Pearl Lavey, Myrtle Cole, Bernard Pietenpol, Ruth Pietenpol, Daphne Beeckler, Leo Grassman.


9th Grade - Florence Davis, Viva Drake, Esther Welch, Clan LaGrander, Tim King, Frank Roehl, Curtis Cattanach.


8th Grade - Mabel Williams Clifton Paulson, Eunice Lloyd, Clara Lawson, Lydia Krause, Amy Marsh, Renata Witte, Douglas MacBride, Theo. Tykac.


7th Grade - Wallace Rausch, Elva Rose, Leon Drake, Eva Wegner, Hillary Ross, Beulah Lee, Lydia Neinas.


6th Grade - Rachelle Cole, Rena Montgomery, Leona Downer, Harold Downer, Maynard Cole, Gertrude Davis, Rose Kemmeter, Thea Marsh, Peter Montgomery, Louis Gerzemehle, Mermel Wonser, Marguerite Morris. Freda Storm, Frank Storm, Glen Hart, Smith Davis, Roy Williams, Glyde Grave, Silas Haltaufderheide, Walter Trimberger, Rollo Welch.


5th Grade - Susie Shafer, Josephine Thayer, Amanda Gerzemehle, Elva Amidon, Donald Beecher, Arleigh Graves, Ell Lee, Glen Lavey, Emil Tykac, Stella Davis, Lenore Hart, Frances Davis.


4th Grade - Helen Baer, Anita Beaver, Eldred Davis, Helen Downer, Carl Handke, Harley Hogenson, Ruby Hogenson, Stanley Kemmeter, Isla LaGrander, Amy Lee, Lee Morris, Frank Tykac, Dale Tyler, Vance Williams, Erhart Witte.


3rd Grade - Ruth Bartz, Rosetta Beaver, Marlowe Bergeman, Irene Hart, Ora Montgomery, Fern Nichols, Pearl Rose, Maurice Ross, Melissa Shafer, Glen Steele, Lawrence Steele, Lloyd Tyler, Freda Wegner, Hubert Witte.


2nd Grade - Alberta Davis, Fred Dennis, Eddie Foemmel, Martha Foemmel, Hazel Hogenson, Wilbert Haltaufderheide, Rollie Lee, George LaGrander, Vernie Marg, Beatrice Pietenpol, Lilas Paulson, Norma Schmall, Carl Storm.


1st Grade - Harland Bergeman, Harold Bergeman, Wilfred Downer, Kenneth Hart, Dorothy Haltaufderheide, Walter Hanke, Grace Lawson, Hugh Lowery, Mona Lowery, Vesta Mabie, Alton Nichols, Juanita Peterson, Leo Steele, Arline Welsh.




© Every submission is protected by the Digital Millennium Copyright Act of 1998.


Show your appreciation of this freely provided information by not copying it to any other site without our permission.


Become a Clark County History Buff


Report Broken Links

A site created and maintained by the Clark County History Buffs
and supported by your generous donations.


Webmasters: Leon Konieczny, Tanya Paschke,

Janet & Stan Schwarze, James W. Sternitzky,

Crystal Wendt & Al Wessel